15-501 Бесплатна испорака над 2,000 Денари.
Затвори
(0) производи
Немате ставки во вашата кошничка.
Категории
  Filters
  Подесувања
  Пребарување

  Запознајте ги Daler Rowney сликарските бои

  Запознајте ги Daler Rowney сликарските бои

  Во палетата на Daler Rowney сликарските бои најбарани се акрилните, маслените, водените и гваш боите

  Зимата и ладното време се идеални за активности во удобноста на Вашиот дом и можноста да стекнете некоја нова вештина, да започнете ново хоби и да си исполните некоја детска желба.

  Наш предлог е сите зимски пејсажи да ги претворите во прекрасни уметнички ремек дела со боите и приборот за цртање на Daler Rowney.

  Придобивки од ова хоби се бесценети: ослободување од стресот, стекнување нова вештина и ослободување на креативноста.

  Прочитајте што се Ви е потребно за ова ново Ваше хоби и како правилно да ги употребите акрилните, маслените и темперните бои.

  Погледнете ја понудата на бои ЛИНКОТ

  Маслени бои

  Маслените бои се добиваат со мешање на масло од ленено семе и сув пигмент од секоја боја. Со цел да се постигне точноста на бојата и јачината на нијансата се користи прецизна формула, совршен сооднос на масло и пигмент, кој се меле додека да се постигне беспрекорно мазна текстура. Оваа постапка го дава целиот интензитет на бојата и создава цврста но мазна текстура.

  Основната палета на маслени за бои за почетници ги вклучува следниве бои: жолта (cadmium yellow - со кадмиум пигмент), жолт окер (yellow ochre - глинено земјен пигмент), кадмиум црвена (cadmium red), ализарин црвена (alizarin crimson), ултрамарин (ultramarine blue - интензивно сина боја), титаниум бела (titanium white - интензивно бела боја) и црна(mars black).

  Маслените бои се сушат бавно и поради тоа е потребно повеќе време за да се изработи една слика.

  Со маслените бои можете да сликате врз различни површини: дрво, платно и хартија, но пред да почнете со сликање се препорачува да ги премачкате површините со основа гесо (gesso). Гесо е боја слична на белата која ја измазнува површината и спречува маслото да навлезе во површината и истата ја штити од киселините кои ги има во боите.

  Погледнете ја понудата на Маслени бои

  Акрилни бои

  Акрилните бои се направени на база на вода, се сушат многу брзо и лесно се раствараат со вода за да ја добиете посакуваната густина, но тие се водоотпорни кога бојата ќе се исуши. Акрилните бои можат да се нанесат на повеќе површини: хартија, канвас и др., но не се погодни за сликање на дрво поради тоа што е шупливо и бојата навлегува во пукнатините.

  Акрилната боја лесно се отстранува од кожата и од четките.

  Погледнете ја понудата на Акрилни Бои

  Водени бои

  Водените бои се направени од пигменти суспендирани во раствор базиран на вода. Интензитетот на бојата кај водените бои е послаб за разлика од акрилните и гваш боите. Со водените бои се слика на хартија која во својот состав содржи поголем процент на памук.

  Водените бои се раствораат со вода и се сушат брзо.

  Погледнете ја понудата на Водени Бои

  Гваш бои

  Гваш бојата е боја на база на вода боја која ги содржи истите состојки како основните водени бои, но во пигментот се додава сува материја – chalk за да ги направи густи.

  Се сушат брзо и интензитетот на бојата е појак од водените бои.

  Погледнете ја понудата на Гваш Бои

  Оставете коментар